Co to są domy niskoenergetyczne

Dom niskoenergetyczny – oto termin, który w polskim budownictwie pojawił się już jakiś czas temu. Co on oznacza i co się za nim kryje? Domy niskoenergetyczne są też określane mianem energooszczędnych. Obecnie budowa domów tego rodzaju jest w wielu krajach niezwykle modna – idealnie bowiem wpisuje się w proekologiczne trendy, które w dzisiejszych czasach są obecne w niejednej dziedzinie życia. O stosowaniu takich rozwiązań mówi się aktualnie sporo, ponieważ kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego nabierają większej wagi aniżeli kiedykolwiek wcześniej. W Polsce budową domów niskoenergetycznych zajmuje się firma budowlana.
Warto w tym momencie wyjaśnić, na czym dokładnie polegają wspominane tutaj usługi budowlane. Chodzi generalnie rzecz biorąc o to, aby przy budowie domów stosować takie rozwiązania jakich nie wykorzystuje się w tradycyjnym budownictwie. Ich celem jest sprawienie, aby budynek odznaczał się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło aniżeli obiekty wznoszone przez firmy budowlane w tradycyjnych technologiach. W domach niskoenergetycznych kładzie się duży nacisk na lokalizację poszczególnych pomieszczeń – chodzi o to, by w możliwie jak największym stopniu były one ogrzewane za pomocą energii słonecznej. Ponadto w takich domach przegrody zewnętrzne są wyposażone w bardzo dobrą izolację termiczną. Kolejnym stosowanych w nich rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja z rekuperacją. Podobnych przykładów można podać zdecydowanie więcej. W Polsce popularność przedstawionych usług budowlanych nie jest obecnie jeszcze tak duża jak chociażby w krajach zachodnich, np. w Niemczech.
Wszystko rozbija się o koszty. Wybudowanie domu w zaprezentowanej powyżej technologii to większe nakłady finansowe – budownictwo tradycyjne jest pod tym względem zdecydowanie tańsze. Inna sprawa to taka, że świadomość ekologiczna Polaków a mieszkańców państw zachodnich to dwie całkowicie odrębne sprawy. W tym drugim przypadku jest ona zdecydowanie wyższa. Pod tym kątem musi się w Polsce jeszcze wiele rzeczy zmienić. Niemniej jednak z drugiej strony nie da się ukryć, że firm budowlanych oferujących budowę domów energooszczędnych pojawia się na rodzimym rynku coraz więcej, co dobitnie świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na takie usługi. Warto nadmienić, że chociaż wzniesienie niskoenergetycznego budynku mieszkalnego jest droższe niż „normalnego”, to na dłuższą metę to się opłaca, albowiem koszty eksploatacji są niższe. Inwestycja zwraca się w przeciągu paru lat i przynosi wymierne korzyści.

You may also like...