Uprawy – nawozy niebezużyteczne w gospodarstwie

Niemal każdy rolnik, postać mieszkająca na wsi ma pole. Czasami roli jest więcej, niekiedy mniej. Rolnictwo znane jest jakkolwiek od setek tysięcy lat. Kiedyś prawie wszyscy zaprzątali się rolnictwem i uprawą roślin. 

Nie było gigantycznych miast. Co pielęgnowaliśmy to było dla nas. Część płodów po zebraniu pozostawało wyprzedawane. Stąd oczywiście czerpano środki do życia. Tak jest do dziś. Wielu rolników pielęgnuje zboże – owies, pszenicę, żyto, pszenżyto, aby sprzedać je na targu oraz mieć pieniądze. A pieniądze są przecież bardzo istotne. Powinny starczyć na jakiś czas – nie tylko na życie, na opłacenie rachunków, jednak również na zakup nawozów, sprzętów rolniczych. W dzisiejszych czasach bez pieniędzy nie dałoby się żyć. Skutkiem tego też rolnicy muszą utrzymać się ze swoich płodów. Sadzą to, co jest opłacalne, co wolno w następnej kolejności sprzedać. Trzeba podjąć decyzję, czy będą to zboża, warzywa czy drzewka owocowe. Decyzja należy już tylko oraz wyłącznie od rolnika, jego potrzeb i intuicji. To kłopotliwe nie da się przewidzieć cen płodów rolnych. Niekiedy sieje się rzeczy nieopłacalne. Użyźnianie zboża czy warzyw to nie jedynie zastosowanie syntetycznych, szkodliwych dla środowiska środków. Rolnicy nieomalże zawsze oprócz takich naturalnie chemikaliów – nieraz jednakże niesłychanie wartościowych, stosują też nawozy naturalne. 

Tego rodzaju nawozy stosowane są od wieków i są właściwie bardzo potrzebne, spełniają swoją rolę, sprawiają, że gleba jest żyźniejsza a tym samym uprawy przyzwoiciej rosną, są dorodniejsze. Takie naturalne nawozy to nic innego, jak oczywiście obornik – inaczej kompost wytwarzany w oborach, stajniach. Takim naturalnie naturalnym nawozem nawozi się glebę. Powinien on być użyty w dobrym momencie. Kompost musi mieć bo czas, aby zadziałać, by rozłożyć się. Podobna norma jest wtedy, kiedy chodzi o pasze – te też mogą, a nawet powinny być naturalne. Jeśli pragniemy, aby nasze uprawy były w zasadzie ładne, plony obfite musimy używać różnych nawozów. Nawozy naturalne, inaczej oczywiście krowiak jest najskuteczniejszym z nich. Być może nie jest to przyjemne, to skomplikowana i ciężka praca jednakże jest ona nieodzowna. 

Wszystkim zależy na obfitych zbiorach, na tym, by w dobrym okresie zebrać sporo ziarna, aby warzywa były wielkie, marchew nadawała się do sprzedaży. Wszyscy jemy warzywa. Uwielbiamy marchewkę, pietruszkę czy pomidory. Ludzie mieszkający w miastach idą do sklepu oraz kupują takie warzywa. Rolnicy sami je uprawiają. Jak najbardziej nie jest to proces prosty. Nie wystarczy tylko zasiać stosownych typów warzyw. Należy również je pielęgnować, plewić, nawozić. Czasem warzywa nie chcą rosnąć. Potrzebują należytej gleby. Rolnik ma obowiązek w związku z tym zrobić wszystko, by warzywa były dorodne, aby były ładne, aby nie były konsumowane przez zwierzęta, na przykład przez krety, co czasem się zdarza. Nie zawsze jednak udaje się zrealizować taki właśnie plan. Wielokrotnie jest tak, że warzywa są nieduże, nie są nazbyt dorodne. Niestety nic z tym nie zrobimy. Musimy pogodzić się z tym, że nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli, a bezsprzecznie chcielibyśmy, by płody rolne zawsze były dorodne. 

Wówczas będzie wolno więcej na nich zarobić. Będzie możne zdobyć środki finansowe na życie i na dalsze inwestowanie. Bo sadzenie roślin, sianie warzyw to przecież inwestycja, jaka nieraz jest opłacalna. 

więcej na http://www.ekoplon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *